SVJETSKI KUP, SPUST DAME, CRANS MONTANA-KANTON WALLIS (SUI) 21.02.2020

Danas su dame vozile SPUST Br.1.

Prvo takmičenje dama za Svjetski Kup u švajcarskom ski centru Crans Montana je prošlo u znaku dvostruke pobjede domaćina.

Veteranka Lara Gut-Behrami je ubjedljivo bila prva.

Druga je bila Corinne Suter takođe iz Švajcarske.

Na pobjedničkom postolju im se pridružila mlada Austrjanka Stephanie Venier kao treća.

podium
DVOSTRUKA POBJEDA!

Sunčano i toplo vrijeme je uticalo na pistu i činilo je sve mekanijom naročito u donjem dijelu.

posipa se sol
Posipanje soli i “dotjerivanje” staze…

Kod svakog prekida vožnje, ekipa uniformisanih skijaša je specijalnim alatima (nešto kao aparat za gašenje požara) posipala sol t.zv. Brezelsalz.

 

Konačni rezultati prvih 20 takmičarki:

1.Lara Gut-Behrami (SUI) 1:27,11 Min.
2. Corinne Suter (SUI) 1:27,91 +0,80
3. Stephanie Venier (AUT) 1:28,03 +0,92
4. Petra Vlhova (SVK) 1:28,19 +1,08
5. Breezy Johnson (USA) 1:28,37 +1,26
6. Nina Ortlieb (AUT) 1:28,43 +1,32
7. Federica Brignone (ITA) 1:28,46 +1,35
. Joana Hählen (SUI) 1:28,46 +1,35
9. Marta Bassino (ITA) 1:28,47 +1,36
10. Elena Curtoni (ITA) 1:28,48 +1,37
11. Ester Ledecka (CZE) 1:28,49 +1,38
12. Ilka Stuhec (SLO) 1:28,58 +1,47
13. Tina Weirather (LIE) 1:28,61 +1,50
14. Romane Miradoli (FRA) 1:28,65 +1,54
15. Nicole Schmidhofer (AUT) 1:28,75 +1,64
16. Nicol Delago (ITA) 1:28,91 +1,80
17. Wendy Holdener (SUI) 1:29,09 +1,98
18. Tamara Tippler (AUT) 1:29,11 +2,00
. Tiffany Gauthier (FRA) 1:29,11 +2,00
20. Priska Nufer (SUI) 1:29,24 +2,13

 

Sutra je na programu SPUST Br.2.

SVJETSKI KUP-DAME SLALOM-KRANJSKA GORA (SLO) 16.02.2020

Bio je ovo pravi HAPPY END  za Petra Vlhovu (SVK).

Danas Vlhova nije briljirala u prvoj vožnji (četvrta), ali je pobjedila „zahvaljujući nespretnom padu Šveđanke Anna Swenn Larsson pred samim ciljem u finalnoj vožnji.

Slovakinja je drugim mjestom u veleslalomu i prvim u slalomu „kasirala“ novi 280 bodova. Ona je u ukupnom plasmanu za disciplinu slaloma trenutno  ispred Mikaela Shiffrin (USA) čiji je nastavak takmičenja u Svjetskom Kupu, nakon očeve smrti i dalje neizvjestan?

PETRA FINALL
NEOČEKIVANA POBJEDA-PETRA VLHOVA (SVK)

Nastavi čitati “SVJETSKI KUP-DAME SLALOM-KRANJSKA GORA (SLO) 16.02.2020”

SVJETSKI KUP, VELESLALOM DAME-KRANJSKA GORA 15.02.2020

Sigurno se sjećate davnih vremena kad je Kranjska Gora još bila u sklopu Jugoslavije? Išlo se na kranjske kobasice, shoping je bio privlačan, putovalo se u instranstvo…

Ovog weekend-a, ski dame su gostovale u toj istoj Kranjskoj Gori. Domaćin je bio na nivou, trka napeta i interesantna.

Rob
ALICE ROBINSON-NOVI ZELAND

Nastavi čitati “SVJETSKI KUP, VELESLALOM DAME-KRANJSKA GORA 15.02.2020”

SVJETSKI KUP SUPER-G MUŠKARCI SAALBACH AUSTRIA 14.02.2020

Dan nakon Spusta u Saalbach-u se vozio Super-G.

Vrijeme se poigralo s organizatorima takmičenja.

Magla, jak vjetar, novi snijeg, pomjeranje Starta, radovi na stazi, prouzrokovali pomjeranja početka trke.

Sa zakašnjenjem, tek u 2:20 je krenuo je prvi takmičar.

Pobijedio je A.A. Kilde (NOR) i tako preuzeo vodstvo u ukupnom plasmanu.

kildesieger
Aleksander Aamodt Kilde (NOR)

Drugi je bio Švajcarac Mauro Caviezel (+0,15sek). Nastavi čitati “SVJETSKI KUP SUPER-G MUŠKARCI SAALBACH AUSTRIA 14.02.2020”

SVJETSKI KUP, SPUST MUŠKARCI SAALBACH-HINTERGLEMM AUSTRIA 13.02.2020

U ski centru Saalbach danas je bio sunčan, zimski dan. Vidljivost je bila perfektna, staza dobro pripremljena za najbržu disciplinu u alpskom skijanju.

Prvi je je bio Thomas Dressen (GER).

Iza njega su se „poredala“ 4 takmičara iz Švacarske:

Drugi, Beat Feuz (+0,07 sek).

Treći, Mauro Caviezel (+0,09 sek).

Četvrti, Veteran Carlo Janka (+0,26sek).

Peti, Niels Hintermann (+0,49sek).

saalbach trio
BEAT FEUZ (SUI), THOMAS DRESSEN (GER) i MAURO CAVIEZEL (SUI)

Nastavi čitati “SVJETSKI KUP, SPUST MUŠKARCI SAALBACH-HINTERGLEMM AUSTRIA 13.02.2020”

SVJETSKI KUP, PARALELNI VELESLALOM MUŠKARCI, CHAMONIX 09.02.2020

Na obnovljenoj stazi u Chamonix-u danas je na programu bilo spektakularno takmičenje u paralelnom veleslalomu za muškarce.

Svoju prvu pobjedu u ovoj disciplini i svoj prvi kristalni globus osvojio je Švajcarac LOIC MEILLARD. Njegov protivnik  iz finalne vožnje je bio THOMAS TUMLER,  također takmičar iz Švajcarske.

meillard
THOMAD TUMLER, LOIC MEILLARD i ALEXANDER SCHMID

Nakon samo dvije trke, prva je bila u italijanskom centru Alta Badia, završeno je takmičenje u Paralelnom Veleslalomu.

paralel final

Konačan plasman prvih 20 takmičara:

1.Loic Meillard (SUI)
2. Thomas Tumler (SUI)
3. Alexander Schmid (GER)
4. Tommy Ford (USA)
5. Zan Kranjec (SLO)
6. Thibaut Favrot (FRA)
7. Aleksander Aamodt Kilde (NOR)
8. Simon Maurberger (ITA)
9. Fabio Gstrein (AUT)
10. Henrik Kristoffersen (NOR)
11. Luca de Aliprandini (ITA)
12. Filip Zubcic (CRO)
13. Alexis Pinturault (FRA)
14. Giovanni Borsotti (ITA)
15. Linus Straßer (GER)
16. Erik Read (CAN)
17. Lucas Braathen (NOR)
18. Roland Leitinger (AUT)
19. Kristoffer Jakobsen (SWE)
20. Leif Kristian Nestvold-Haugen (NOR)

SVJETSKI KUP, DAME SUPER-G, GARMISCH 09.02.2020

Drugog dana u Garmisch-u, dame su vozile Super-G.

Pista „KANDAHAR“ je bila zaleđena i teška za vožnju.

09-suter-corinne032
CORINNE SUTER (SUI)

Pri tako nepovoljnim uslovima, najbolje se snašla Corinne Suter (SUI) osvojivši značajnu pobjedu. Austrijanka Nicole Schmidhofer je bila druga(+0,43). Veteranka iz Švajcarske, Vendy Holdener (+0,70) se plasirala na treće mjesto.

Favoritkinje Viktoria Rebensburg (GER) i Sofia Goggia (ITA), vozeći prebrzo i na limitu svojih mogučnosti su doživjele spektakularne padove ali na sreću bez većih posljedica.

Imala sam sreću, iako sam udarila lijevim koljenom u štangu na zaštitnoj mreži, nisam ništa slomila“-rekla je Rebensburg.

Konačan plasman prvih 20 takmičarki:

1.Corinne Suter (SUI) 1:19,46
2.Nicole Schmidhofer (AUT) 1:19,89 +0,43
3. Wendy Holdener (SUI) 1:20,16 +0,70
4. Tiffany Gauthier (FRA) 1:20,17 +0,71
5. Federica Brignone (ITA) 1:20,36 +0,90
6. Stephanie Venier (AUT) 1:20,39 +0,93
7. Michelle Gisin (SUI) 1:20,47 +1,01
8. Romane Miradoli (FRA) 1:20,75 +1,29
9. Petra Vlhova (SVK) 1:20,87 +1,41
10. Marta Bassino (ITA) 1:20,95 +1,49
11. Joana Hählen (SUI) 1:20,99 +1,53
12. Elisabeth Reisinger (AUT) 1:21,06 +1,60
13. Elena Curtoni (ITA) 1:21,14 +1,68
14. Alice Merryweather (USA) 1:21,34 +1,88
15. Lara Gut-Behrami (SUI) 1:21,42 +1,96
16. Francesca Marsaglia (ITA) 1:21,50 +2,04
17. Ester Ledecka (CZE) 1:21,52 +2,06
18. Breezy Johnson (USA) 1:21,73 +2,27
19. Priska Nufer (SUI) 1:21,83 +2,37
20. Ilka Štuhec (SLO) 1:21,92 +2,46