Šta je bolje voziti – SPD pedale ili klasične Flat pedale?
Većina biciklista vozi klasični Flat sistem, ali sa povećanjem iskustva i vozačkog staža, biciklisti počnu razmišljati o prelasku na SPD sistem, što je velika promjena i veliki pomak u načinu i filozofiji vožnje.
SPD Pedale

SPD pedale se još zovu i CLIPLESS pedale, pa ćemo u nastavku teksta koristiti i taj termin. U principu Clipless je možda pravilniji naziv, jer SPD znači SHIMANO PEDALING DYNAMICS clipless pedala, koju je Shimano počeo proizvoditi 1990 godine. To SPD je u stvari postao univerzalni naziv za Clipless pedale, kao nekada Kalodont brand (od 1887 godine u Beču, bivša AustroUgarska monarhija), naziv koji univerzalno koristimo za pastu za zube.
SPD pedale omogućavaju da đon cipele pričvrstiš za pedalu. Cilj je da držiš stopalo u optimalnom položaju prilikom pedaliranja. Da pričvrstiš stopalo, jednostavno staviš cipelu na pedalu. Većina sistema napravi klik zvuk koji ti kaže da je cipela pričvršćena za pedalu. Kad hoćeš da se zaustaviš i skineš nogu sa pedale, okreneš petu udesno, tj prema vani i cleat se odvoji od pedale (tu ima mnogo filozofije, pošto SPD pedala ima fino podešavanje + milimetar, dva, – milimetar, dva. Ti milimetri utiču da cleat drži ili previše čvrsto cipelu za pedalu, pa je ne možeš otkačiti, ili naprotiv previše slabo, pa ti cipela stalno spada sa pedale. Velika je vještina optimalno setovati pedalu i cleat).

Cleat (Klit) je dodatak na đonu cipele koji ulazi u pedalu. To je kao krampon na kopačkama recimo. Pri ovom molim čitaoca da pravi razliku između Cleat (Klit) i Clit (Klit). Cleat je krampon, a Clit je nešto drugo, ali nećemo sada o tome.
Pedale skoro uvijek dolaze u kompletu sa cleat, nekad i cipele. A nekad se cleats čak moraju posebno kupiti.
Obratite pažnju da cipele, pedale, cleats nisu standardizirani. Svaki proizvođač to proizvodi po svome, čak se dešava da isti proizvođač za različite svoje modele proizvodi različite elemente. Tako da pri kupovini strogo treba obratiti pažnju na to da cipela odgovara pedali, cleatu itd.
Prednosti SPD ili Clipless pedala:
-povećana efikasnost, vozač ima bolju kontrolu nad biciklom, više snage (power) se može prenijeti na pedalu, manje je opterećenje na koljena, stopa ne može da sklizne s pedale, postiže se viša Cadence (broj obrtaja pedale u minuti), SPD čini bicikl užim, veća brzina se razvija, moguć je pulling up (podizanje na biciklu i vožnja stojeći, naročito kod vožnje uzbrdo) itd.
Mane SPD pedala:
– mogu izazvati povredu (ako se fino ne podese cleats, SPD pedala može izazvati bol i oštetiti koljena, kukove ili ligamente), SPD pedala je skuplja nego Flat, potrebno je vrijeme da naučiš da ih voziš, česti su padovi i prevrtanja (naročito pri zaustavljanju, jer vozač zaboravlja da su mu stopala fiksirana ili pri brzim spustovima), moraju se imati odgovarajuće clipless cipele, ovu tehnologiju i dijelove nije lako naći u zemljama u razvoju, hodanje u clipless cipelama nije lako, SPD pedale podižu centar ravnoteže bicikla, SPD pedala se sastoji od mnogo dijelova koji mogu da puknu, da se slome ili jednostavno tokom održavanja moraju se zamijeniti.
FLAT ili Klasične pedale

Flat ili klasične pedale su prosto ravna platforma bez ikakvih vezova. One imaju neku zaštitu da cipela ne sklizne sa pedale u vidu šiljaka, spajkova itd.
Proizvode se od raznih materijala kao što su metal, plastika, fiberi pa čak i kompozitni materijali.
Flat pedale su kompatibilne sa svim vrstama sportske obuće, čizmama, cipelama, sandalama. Čak je moguće i bos voziti bicikl sa klasičnim pedalama.
Prednosti Flat pedala:
-manji je rizik od povreda koljena i ligamenata jer stopalo može slobodno da se kreće, manje su šanse da ćeš pasti ili prevrnuti se (u slučaju potrebe samo spustiš stopalo na tlo), ne moraš da razmišljaš o unclipping, Flat pedale su jeftinije, nema potrebe za podešavanjem i setovanjem cleats, mogu se kupiti bilo gdje u svijetu, ne trebaju ti specijalne cipele, možeš normalno hodati u obući u kojoj voziš bike, Flat pedale spuštaju centar gravitacije niže k zemlji, lakše se penješ i silaziš sa bike.
Nedostaci Flat pedala:
– imaš slabiju kontrolu u vožnji, pulling up je skoro nemoguć, prenos snage na pedale je slabiji, cadence je niži, Flat pedale prave bicikl širim, srednja brzina je niža, Flat pedale su teže, stopalo može da sklizne sa pedale.
Sad se vraćamo na pitanje na početku teksta – SPD pedale ili Flat pedale?
Mislim da je odluka subjektivna. O tome bi trebao odlučiti sam vozač. U tekstu smo nabrojali prednosti i mane i jednog i drugog sistema. Ni jedan sistem nije idealan. Vozač treba imati svoje kriterijume, i donijeti odluku s obzirom na svoje godine, iskustvo, vještinu, način vožnje (s više ili sa manje rizika), želju da se promovira sa sistemom koji je više u trendu, tj SPD, ili želju za više safety, tj sigurnosti u vožnji, pa se opredijeliti za klasični sistem.
Možda je najbolje testirati i probati vožnju i s jednim i s drugim sistemom, pa onda donijeti odluku. Odabrati sistem na kojem se vozač osjeća opuštenije i sigurnije.
Postoje teorije da je najbolje da vozač početnik počne sa SPD sistemom. Prilikom vožnje i učenja, vozač se privikne na SPD pedale i usavrši svoju vještinu vožnje na njima.
A lično moja odluka za buduće vožnje je sljedeća:

Poodavno sam kupio sebi Shimano cipele, spremne za SPD pedalu (odvrnu se 2 šarafa na svakoj cipeli, izvuče uložak koji čini cipelu ravnom i pričvrsti se cleat koji dolazi s pedalom). Namjera je bila da pređem na SPD sistem. U ovom trenutku cipelu koristim na Flat pedali.
Prije par mjeseci se odlučim i napokon kupim SPD pedalu i to Shimano PD-M520. Velika je potražnja za ovim modelom. Došao mi je direktno iz Japana, morao sam extra poštarinu platiti:


I držim pedalu, držim je, ne postavljam je na bicikl. Sve nešto razmišljam, kontam, računam, preračunavam se.
I napokon napravim neopozivu odluku – Ostajem na Flat pedalama. Ne prelazim na SPD.
Moje neraspakovane SPD pedale Shimano PD – M520 su već na Kijijiju. Tražim 120 $ za njih. I uskoro će otići za te pare. Ne spuštam cijenu, jer su tražene a nema ih na tržištu.
Sjajno napisano i objasnjeno i ja sam imao slicnu dilemu, ostao sam na Flat pedalama
Sviđa mi seSviđa mi se
Hvala, Dragane. Drago mi je da smo na istoj page.
Sviđa mi seSviđa mi se