Na Planici (SLO) proslog vikenda!

fis-ski

Fotografije: Karl Geiger, Ryoyu Kobayashi, Marius Lindvik, Ziga Jelar, Peter Prevc
Svjetski prvak u skijaškim letovima Marius Lindvik pobijedio je na posljednjem ovosezonskom takmicenju u nedjelju u Planici (SLO). Lindvik je tek treći Norvežanin koji je pobijedio u pojedinačnoj konkurenciji u Planici.

U velikoj konkurenciji Norvežanin se plasirao ispred Japanca Yukiya Satoa i domaćeg heroja Petera Prevca (SLO).

Ryoyu Kobayashi osvojio je ukupni naslov Svjetskog kupa, a Ziga Jelar (SLO) Svjetski kup u skijaškim letovima.

Bila je to Planica-nedjelja za istoriju pred 20 000 navijača na HS 240 Letalnici Velikanki. Posljednji dan sezone skijaških skokova 2021./22. imao je sve: Vedro nebo sa suncem, izvanredne nastupe uz letove preko 240 m i velike emocije. Svjetska porodica smucarskih skokova ove je nedjelje opravdala svoje ime i postojanje.

Sta se to desilo na Planici?

• Peter Prevc bio je najbolji Slovenac na trećem mjestu, a sa svojom reprezentacijom Slovenije bio je i drugi u Kupu nacija. Ovog su vikenda napredovali s četvrtog na drugo, ali Austrija je ipak uspjela obraniti vodstvo i odnijeti ukupnu pobjedu samo 47 bodova ispred Slovenije – to je bilo jako blizu.

– Naslov sveukupnog pobjednika Svjetskog kupa u skijaškim letovima pripao je Slovencu Žigi Jelaru s 270 bodova, ispred njegovog timskog druga Timija Zajca (260 bodova) i Austrijanca Stefana Krafta (224 boda).
  • Mjesta 4 – 7 u današnjem takmicenju su sva su pripala skakacima iz Slovenije: Timi Zajc, Anze Lanisek, Žiga Jelar i Cene Prevc dali su puno razloga da se 20 000 navijača slavi i veseli.
  • Današnjim osmim mjestom Ryoyu Kobayashi je osigurao ukupni naslov Svjetskog kupa. Na kraju je Kobayashi imao prednost od 106 poena ispred Karla Geigera (16. danas). To je druga ukupna pobjeda za Kobayashija i on je sada jedan od 12 skakača koji su ovu titulu osvojili više puta.
  • Austrija je najbolja ekipa u skijaškim skokovima u sezoni 2021/22.