Skijaske legende : Marc Girardelli navrsio 50.

Izvor: fis-ski

skijaska legendaAlpska skijaska legenda Marc Girardelli je napunio 50.godinu starosti 18.jula 2013. U svojoj zaista uspjenoj karijeri osvojio je deset medalja na Prvenstvima svijeta (cetri zlatne, cetri srebrene, dvije bronzane), na Zimskim Olimpijskim Igrama dvije srebrene medalje, a na trkama Svijetskog Kupa 46 pobjeda.

Porijeklom je Austrijanac ali je takmicio za Luxemburg. Najvecim dijelom svoje karijere drzao je I record od pet puta osvojenih titular Sveukupnog pobjednika u Svijetskom  Kupu. Girardelli je takodjer jedan od  nekoliko takmicara koji  su pobijedili u svim FIS alpskim disciplinama.

Nakon sto je napustio aktivno bavljenje alpskim takmicarskim skijsnjem, Girardelli je postao clan FIS Sub – Komiteta za alpske takmicarske staze u Svijetskom Kupu.

FIS mu salje cestiitke na njegovih “pola stoljeca” zivota.

2 thoughts on “Skijaske legende : Marc Girardelli navrsio 50.

1. Samo da dodam, pošto je Marc Girardelli rodjen u Lustenau, pokrajina Vorarlberg –Austrija, da su povodom njegovih 50 godina života austrijske novine pune njegovih intervjua i fotosa.
    Prije dvije godine Marc je imao dramatićne zdrastvene probleme.
    Nije mogao stajati na vlastitim nogama, imao je bolove, bio je pod terapijom (magnetna strunjača + impulsi)
    „Nakon 3 mjeseca mogao sam ponovo 50 puta saviti koljena“
    Bolovi uvijek idu uz skijaške sportive.
    1983 prilikom pada u Lake Louise zarotirao je svoje lijevo koljeno za 360 stepeni i tada je već bio 15 % invalid.
    Sam je rekao:”Imao sam sreću da mi je lijeva noga spašena!”
    Usljedio je težak pad pri Super-G trci 1990 god. u Sestriere-u!
    1996 po treći put svijetski prvak u skijaškoj kombinaciji u Sierra Nevadi.
    Krajem iste godine se povukao iz aktivnog skijanja.
    Kad mu je nakon nekoliko godina ljekar otkrio da je umjesto mišića na ljevom koljenu ostalo samo masno tkivo, Girardelli je prokomentarisao:
    „Sad znam zašto mi je uvijek lijeva krivina bila teža od desne. Pravo je čudo da sam uopšte mogao pobjediti u nekoj trci.“