Mikaela Schiffrin (USA)
Mikaela Shiffrin (USA)

Tokom dvonedeljne zestoke akcije  u Alpskom skijanju u kojoj  se neki favoriti nisu realizirali kako je to bilo ocekivano, neki novodosli takmicari su uspjeli da zasjednu na vodece pozicije.

Najvece iznenadjenje

Sandro Viletta, ciji je najbolji plasman u Super kombinaciji prije ZOI u Soci-u bilo cetvrto mjesto u Wengenu u januaru ove godine, pridruzili su se kao iznenadjenja, osvajaci zlatnih medalja u muskom I zenskom  Spustu  Matthias Mayer (AUT) I Dominique Gisin (SUI) kao skijasi za koje je malo ko mogao predvidjati ovoliku sportsku slavu.

Gisinine dvije pobjede u Spustu Svijetskog Alpskog Kupa ostvarile su se u 2009.godini a njen najbolji plasman prije Igara u Sochi-u bilo je sedmo mjesto u Spustu u Vall d’Issere (FRA), dok  Mayer  nije imao boljih plasmana od petog mjesta u Spustu Svijetskog Kupa ove sezone.
Najbolja prica

Pod velikim pritiskom je skijala mlada americka takmicarka  Mikaela Shiffrin koja je od zadnjih 13 trka u Slalomu Svijetskog Kupa, u devet od njih bila medju prve tri takmicarke a  pobijedila u sedam. Ona je, nakon sto je osvojila svoje prvo veliko zlato na FIS Alpskom Prvenstvu svijeta za 2013.godinu u Schladmingu, ugrabila I zlatnu medalju u Olimpijskom Slalomu u Sochi-u I tako postala najmladji Slalom sampion u Olimpijskoj istoriji.

Rekordi

Tina Maze (SLO) sa dvije zlatne medalje iz Sochi-a I dvije srebrene medalje osvojene u Veleslalomu I Super G u Vankuveru 2010., je postala najuspjesnija slovenska sportistkinja. U Sochi-u je, (kako to kazu u zvanicnom biltenu FIS) izvela “najkompletniji nastup zenskog skijasa takmicara na Olimpijskim Igrama”.

Austrijanac Mario Matt je postao najstariji skijas u istoriji koji je osvojio zlatnu medalju u nekoj alpskoj disciplini na Zimskim Olimpijskim Igrama, pobijedivsi u Slalomu. On (34.g.) je pobijedio ispred svog timskog kolege I favorite Marcela Hirscher-a, koji je dvije godine mladji.

Izvjestaj o Alpskim disciplinama ne bi bio kompletan bez Ivice Kostelica, koji je osvojio srebrenu medalju  u Super kombinaciji, sto ce sigurno biti I njegov zadnji nastup na ZOI. Napunio je 34.godine I za sobom ima vise operacija koljena. Izuzetna porodica Kostelic sada u posjedu ima 10 Olimpijskih medalja od kojih su 4 Ivicine a 6 njegove sestre Janice.

Najbolji komentar neke trke

Rosa Khutor , centar za Alpske discipline na kojem su se odrzale brojne dramaticne trke I afirmisala nova imena osvajaca medalja, stekao je brzu veliku popularnost. U Super G za Muskarce, Kjetil Jansrud (NOR) je pobijedio tako da je stadion bio zanijemio od iznenadjenja. Bila je to ukupno  cetvrta zlatna pobjeda za Norvesku u ovoj alpskoj disciplini na ZOI.

Andrew Weibrecht (USA), koji je do sada imao najnolji rezultat 11.mj u WC Super G u decembru 2011.godine, svojoj bronzanoj medalji u Super G-u osvojenoj u Vankuveru 2010.godine sada dodao I srebro u Super G u Sochi 2014.

I kao najvece iznenadjenje u istoj trci Super G, trece mjesto su podijelila dva izvanredna skijasa, Bode Miller (USA) I Jan Hudec (CAN), sa nevjerovatno istim rezultatom.

Sa pogledom uprtim u PyeongChang 2018.

Shiffrin (USA) I Henrik Kristoffersen (NOR) su vec napisali novu istoriju u Sochi-u time sto su postali najmladji osvajaci Olimpijskih medalja u alpskim disciplinama do sada. Za Shiffrin (18) I Kristoffersen (19) je ovo sigurno samo pocetak velikih sportskih karijera koje ce tek da uslijede. Dok neki od osvajaca medalja u Sochi-u nece mozda uspjeti da ih odbrane za cetri godine na ZOI PyeongChang 2018., za ove mlade sportske junake to ce biti samo jos jedna Olimpijada u njihovim buducim karijerama.