Gljive: Kako ih fotografisati

Napisao/autor: Doug Craig                                               Izbor I prevod: VSlokar

Nekoliko uputstava za strastvene ljubitelje fotografisanja gljiva:

Kao dijete imao sam prema gljivama odnos sa puno  ljubavi  ali  I mrznje.

Sve jepocelo time sto smo na bakinoj farmi, gdje smo, boravili u hladne dane kasne jeseni volili traziti gljive.Tragali smo za njima na mracnim I vlaznim mjestima I cudili se razlicitosti boja I  oblika I velicina u kojim su se pojavljivale te bizarne male stvari koje su licile na nesto sto je doslo iz svemira.

Baka nas je ucila koje su od njih jestive a koje treba zaobici I ostaviti.U bakinu kuhinju smo se vracali sa korpama punim gljiva, koje je potom trebalo cistiti I pripremati za jelo.E, upravo je tu zapocinjao dio u kojem sa mrzio gljive.Jos uvijek se sjecam mirisa iz lonca u kojem su se gljive dinstale  I bakinog nastojanja da me privoli da ih jedem. Ne hvala, to nije za mene, bio bi moj odgovor.

Tih dana nisam ni pomisljao da ih jedem, pa ni danas to ne cinim cesto ali me moja strast da ih trazim I pronalazim u njihovim skrovistima nije napustila, jer ih sada trazim da bih ih fotografisao.

Te male vanzemaljce bih ranije ubrao ali sada ih prvo uslikam a potom uberem I stavim u korpu.Razllicitosti oblika, boja I velicina predstavljaju za fotografe mogucnost da primijene mnoge  tehnike I nacine snimanja.

Kako slikati gljive ..

Photo by Buddha’s Ghost

Sve zavisi o dobu godine – fotografisanje gljiva nije cjelogodisnji hobi( photography ) jer gljive rastu samo u nekoliko interval tokom godine.Naravno da je to razlicito u razlicitim podrucjima a razlicite su I vrste gljiva koje u njima rastu.Ja sam ubrzo zakljucio da je najbolje vrijeme  sa fotografisanje gljiva-jesen, topla I vlazna, jer ih tada ima najvise.

Gdje pronaci gljive za slikanje..

Na bakinoj farmi smmo ucili gdje se gljive kriju I otkrili das u ta mjesta umnogome  drugacija od onih na kojim se moze pronaci cvijece (koje voli toplotu, svijetlost I uglavnom mjesta na otvorenom.

Gljive vole mrak, vlagu a pojavljuju se na mjestima na koja nikada ne pomislis n aces ih naci ( na farmama je to najcesce u blizini krava I njihovih llinija kretanja.Otvori oci kada prolazis ispod drveca, ispod lisca I medju korijenjem drveca.

Malo dotjeraj gljive prije slikanja

Gljive rastu ispod povrsine tla I kao takve mogu cesto biti napola pokrivene necistocom, bubama pa  I drugim trulezima.Posto vi zelite da vam na fotografiji izgledaju maksimalno prirodno, bice sigurno vrijedno truda da ih ocistite I malo sredite prije fotografisanja.Ocetkajte ostatke zemlje, uklonite sve pokretno iz njihove blizine, ispred I iza gljiva.Ne zaboravite da ste vi fotograf koji drzi do prirode I okoline I sve ostavite u maksimalno zatecenom stanju ali se ne ustrucavajte od malih dotjerivanja .


Photo by Szaj

Spusti se nisko dole na tlo..

Najvjerovatnije je najefektniji nacin da se udje u svijet gljiva preko fotografija koje cete napraviti tako da se spustite I slikate sa nivoa tla.To ce vam omoguciti da vidite cijeli sadrzaj, oblik I boje a ne samo vrh kape gljive vec I njene dijelove ispod nje.To ce I vasoj gljivi dati visinu sto ce ukupno uciniti dojam da se radi o trodimenzionalnom snimku.Naracno, pri tome cete se malo I uprljati jer cijeli zahvar podrazumijeva I dosta vremena provedenog u lezecem polozaju na zemlji.

Na kraju, niko I nije rekao da ce cijeli posao biti lagan!!

Pridji im sto blize..

Za stvarno dobru fotografiju pridji gljivama sto je moguce blize.Ovo bi moglo da znaci da kameru ukljucis na macro mode ili, ako imas  DSLR, zakaci se sa makro objektivom ili zasarafi makro objektiv I uci kako se koristi.Ja koristim  Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM Lens sto izvrsno funkcionise za ovaj tip fotografija.


Photo by *Lindsey*

Rasvjeta..

Jedan od izazova sa kojim ces se susresti slikajuci  sa donjih pozicija u uslovima  slabe  svijetlosti, je da se dio gljive ispod njenog sesira  (koji je veoma cesto najinteresantniji dio radi svojih detalja I sadrzaja) cesto nalazi u tami, uporedjenju sa  vrhom  gljive.Zato osvjetljavanje “stomaka” gljive moze biti veoma slozena stvar.Evo nekoliko tehnika da ih isprobas:

  • Fill Flash/potpuni-ispunjavajuci blijesak

-Prva stvar koju treba da znas  je da skoro svaka  digital camera moze imati flash kojim se moze postici  ‘fill flash‘ efekat.Ako ne mozes kontrolisati  nivo svijetlosti iz flash-a, pozelit cete da malo eksperimentisete sa svijetloscu  u cemu ima I opasnosti da  uslikate pretjerano osvijetljen dio gljive.

  • Usmjeravanje svijetlosti: Camera Flash – problem je u tome sto su flashevi na kamerama  gradjeni tako da ne mozete stvarno usmjeravati svijetlost, sto je smetnja posebno kod slikanja  malih objekata kao sto su gljive, sto znaci da ne mozete osvijetliti samo dio gljive ispod kape vec I njen vrh kao I njeno okruzenje.Ako ste dovoljno sreckovic pa imate jedan flash koji se moze odvojiti od kamere I usmjeriti na druge objekte (drvece, zemljiste I sl.) I pokretati ga oko gljive, to ce znaciti da mozete napraviti  nekoliko snimaka njene pozadine  a I bokovima.
  • Reflectori

-U posljednje vrijeme u potragu za gljivama odlazima noseci I reflector reflektore/rucne lampe na baterije, kojim osvijetljavam posledjinu gljiva I njihove dijelove koji se nalaze ispod kape.Odkrio sam ta to funkcionise veoma dobro (kada bih u sumi bio sam, cijeli posao fotografisanja licio bi na neku vrstu zongliranja).


Photo by algo

Stabilizuj I ucvrsti  kameru..

Radi slabe svijetlosti na mjestima gdje se gljive mogu naci, cesto cete imati potrebu za vevom duzinom okidanja, sto znaci da trebate naci nacina da drzite svoju kameru u idealno stabilnom polozaju.

Neki dobar tripad/tronozni stalak za kameru ce vam omoguciti da je postavite  na veoma malu razdaljinu od tla, tako sto cete noge tripada rasiriti maksimalno.Druga opcija je izbor jednog od mnogobrojnih  beanbag stabilizers koji sun a raspolaganju.Takodje razmotrite mogucnost koristenja  remote shutter release za extra stabilnost kamere (ili koristite samookidac/self timer.

Slikanje dugim ekspozicijama..

Ako nastojite da se rijesite problema slabe svijetlosti, ne plasite se probati sa duzim ekspozicijama.Ljepota gljiva je u tome das u veoma stabilne I mirne  I ako ste uspjeli da  uspostavite stabilnost kamere  na cvrstom tripod u I  shutter release cable tada mozete poceti slikati sa duzim ekspozicijama, onoliko dugim koliko vi to zelite.(dok postoji razlog za to).


Photo by algo

Koristi plice polje snimanja kako bi gljivu izolirao od njene okoline..

Mushrooms and Fungi obicno rastu tamo gdje  oko njih ima puno drugog rastinja, te nisu uvijek na cistinama.Najbolji nacin da ih izdvojite od svega onoga sta se nalazi ispred, pored I iza njih je koristiti  plitko polje  snimanja, koristeci veliki “otvor” koji ce iz fokusa izbaciti pozadinu ( vidi ovo uputstvo kako napraviti sto bolji snimak pozadine objekta getting great backgrounds).

Naravno, moglo bi biti jako efektno detaljno pokazati  okruzenje u kojem gljiva raste ukoliko se radi o fotograficnoj lokaciji-a u tom slucaju cete koristiti manji “otvor”.


Komentari

Komentiraj

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.