Olga Đoković, Karmen Valčić i Slobodanka Doder u borbi pod košem

Iz tajne arhive Perice Metikoša

U nastavku pročitajte o kojim sportskim temama je Oslobođenje izvještavalo na svojim sportskim stranama prije pedeset godina.

Ponedjeljak, 28. septembar 1964. godine

Prijateljski susret u Zenici, Čelik – Velež 2:0 (0:0) – Prvoligaš iz Mostara, koji se u prijateljskom meču sastao sa domaćim Čelikom nije prikazao igru dostojnu najvišeg ranga. Mostarci su igrali ležerno i konfuzno,  tako da je ovaj susret više ličio na nešto oštriji trening. No, ni za domaćina se ne može reći da je izgarao na terenu, iako je tim Zeničana pružio znatno borbeniju i dopadljiviju igru. Zanimljivo je da su Mostarci tokom svih 90 minuta na gol Čelika uputili samo dvije-tri lopte. Čelik je oba gola postigao iz jedanaesterca. Prvo je u 60. minuti Pehar oborio Stojanovića, a ovaj je potom lako savladao inače odličnog golmana Dugalića. U 70. minuti u kaznenom prostoru Veleža neko je opet oborio Stojanovića, a penal je Hevizi pretvorio u 2:0.
Održan treći meč za titulu nezvaničnog klupskog fudbalskog prvaka svijeta – Maratonska borba, Inter – Independiente 1:0 (0:0, 0:0) – Fudbaleri evropskog prvaka Internacionala iz Milana osvojili su titulu klupskog šampiona svijeta pošto su u trećoj, odlučujućoj utakmici pobijedili najbolju južnoameričku ekipu Independiente (Buenos Aires) sa 1:0. Pobjedonosni gol postao je lijevo krilo Korso u 110 minutu igre. Susret je u regularnom vremen završen bez golova, pa je igran produžetak od dva puta po 15 minuta.

Utorak, 29. septembar

Bosna u Francuskoj i Zapadnoj Njemačkoj – Stonoteniska ekipa sarajevske Bosne putuje na petnaestodnevnu turneju po Francuskoj i Zapadnoj Njemačkoj, gdje će odigrati šest mečeva, dva u Francuskoj (u Lilu i Parizu), a četiri u SR Njemačkoj (Hamburg, Esen, Bendorf i Frankfurt na Majni). Pod vodstvom trenera Želimira Juke, na turneju kreću Enes Gazić, Dimitrije Bilić, Ante Dafinić i Esad Kamberović. Sarajevskim stonoteniserima pridružiće se, kao gost, u Zagrebu i bivši reprezentativac Zdenko Uzorinac.

Srijeda, 30. septembar

U Klivlendu završeno ovogodišnje finale Devis kupa – Australijanci povratili pehar –  Teniseri Australije osvojili su ovogodišnji pehar pošto su u finalnom susretu pobijedili reprezentaciju SAD sa 3:2. U posljednjoj pojedinačnoj partiji, koja je održana u Klivlendu, australijanski šampion Roj Emerson savladao je američkog prvaka Čaka Meinlija sa 3:6, 6:2, 6:4, 6:4.

Četvrtak, 1. oktobar

Dizanje tegova – Konjičani pobijedili Sarajlije.
Kuglanje – prvenstvo Sarajevskog sreza, Pobjednika odlučili posljednji hici – Poslije osmodnevnih borbi u Sarajevu je završeno kuglaško prvenstvo Sarajevskog sreza na kojem je učestvovalo 11 ekipa. Posebno zanimljiva borba vođena je za osvajanje prvog mjesta između ekipe “4. jula” i Sarajeva, a pobjednika prvenstva odlučili su tek posljednji hici. Kuglaši 4. jula  bili su najbolji i zauzeli prvo mjesto ispred mjesnog rivala Sarajeva.
Ostali učesnici takmičenja plasirali su se ovim redosljedom: Famos (Hrasnica), Borac (Zenica), Željezničar (Sarajevo), Bosna (Visoko), Metalac (Vogošća), Romanija (Sarajevo), Borac, Rudar (Breza) i Radnički (Goražde).

Petak, 2. oktobar

U susret 18. olimpijadi u Tokiju, Čudo se ipak dogodilo – Sve pripreme za otvaranje Ljetnih olimpijskih igara završene su ipak na vrijeme.
Rukometna liga BiH za žene – Bez iznenađenja, U grupi Sjever vodi Partizan iz Zavidovića, a u grupi Jug sarajevska Mlada Bosna.

Subota, 3. oktobar

Fizički razvitak školske omladine u Bosni i Hercegovini – Ispod prosjeka.
Košarka, 15. kolo ženske savezne lige, Usamljena Valčićeva, Mlada Bosna – Bosna 51:45.

Duel koji je bio interesantniji zbog prestiža nego zbog plasmana zainteresovanih strana, pripao je Mladoj Bosni – bez prigovora. Izuzevši samo trenutak iz 21. minuta kada je Bosna uspjela da izjednači na 26:26, sve ostalo pripalo je Mladoj Bosni. Da je imala više daha pred kraj i spretnije saradnice možda bi košarkašica Bosne Karmen Valčić uspjela da još i poveća zalihu koševa, no, ona je ipak postigla najviše, čak 25, ali ni to nije bilo dovoljno da se ospori uspjeh Mlade Bosne.