Ted Ligety odlazi u penziju

fis-ski

Nakon 15 godina provedenih na pozornici Alpskog Svjetskog kupa, Amerikanac Ted Ligety najavio je umirovljenje. Njegova zadnja trka bit će veleslalom na FIS-ovom Svjetskom skijaškom prvenstvu u Cortini.

Ligety velik dio posljednjeg desetljeća provodi kao zaštitno lice američke muške skijaške reprezentacije. Zbir njegovih zlatnih medalja impresionira sa sedam pobjeda u Alpskoj kombinaciji na Olimpijskim igrama i na FIS Svjetskom skijaškom prvenstvu.

Još uvijek je jedini Amerikanac koji je osvojio dvije zlatne olimpijske medalje.

Kao razlog odluke 36-godišnji Ligety naveo je želju da provodi više vremena sa svojom porodicom. Ligety sa suprugom Mijom ima sina Jaxa i sedmomjesecne sinove bllizance.

Na svom vrhuncu, Ligety je stvorio reputaciju gospodina Veleslaloma jer je bio nezaustavljiva sila u toj disciplini. Bio je jedan od prvih sportaša koji je prekršio tada nove GS propise o skijanju i jedan od najglasnijih protiv promjene pravila.

Nastavio je pet puta osvajati mali globus u veleslalomu s oba propisana radijusa.

Prvi je put je učinio ogroman uspjeh za vrijeme Zimskih olimpijskih igara 2006. godine, kada je sa 32. mjesta skočio, nakon prve vožnje Alpine Combined-a, na prvo, pobijedio i uzeo zlato.

Osam godina kasnije, Ligety je na Olimpijske igre u Sočiju otišao kao favorit za zlatnu medalju u veleslalomu i nije razočarao u borbi za svoju drugu zlatnu olimpijsku medalju.

Ali niz ozljeda nedugo nakon Sočija okončao je dominaciju Ligetyja, a njegova posljednja pobjeda došla je 2015.

FIS zeli Tedu sve najbolje a i njegovoj porodici u budućnosti.

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Twitter picture

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Twitter račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.